Uudised

March 14, 2023

433 jackpoti võitjat ühes loosimises – kas see on ebausutav?

Erik Kask
WriterErik KaskWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Teated, et 433 inimest Filipiinidel olid võitnud valitsuse toetatud loto peaauhinna, kogusummas 236 miljonit peesot (ligikaudu 4 miljonit USA dollarit), panid rohkem kui mõned inimesed oma jälgedesse jääma.

433 jackpoti võitjat ühes loosimises – kas see on ebausutav?

See on mõnevõrra etteaimatavalt ajendanud taotlusi selle "peaaegu võimatu" tulemuse päritolu uurimiseks. See stsenaarium pole aga nii kaugeleulatuv, kui võib tunduda, kui võtate arvesse mõningaid tõenäosuse ja inimloomuse põhialuseid.

Kuidas loterii töötab?

Sisuliselt on see üsna otsekohene. Inimesed panevad paar dollarit välja loteriipileti eest, millele on trükitud numbrite seeria. Loterii, mille viib tavaliselt läbi riik või kohalik omavalitsus, valib iga päev juhuslikult arvude kogumi. Kui teie numbrid vastavad loteriipiletil olevatele numbritele, teenite osa tulust, samal ajal kui ülejäänu jätab valitsus.

Teil on võimalus 1:13 983 816 võitnud loteriis jackpoti kui valite 49 numbri hulgast kuus numbrit. Võimalus, et see juhtub, on üks peaaegu 14 miljonist. Kui ostate loteriipileteid kord nädalas, võite loota võita vaid korra 269 000 aasta jooksul.

Kuid kahetsusväärne tõde on see, et mitmel loteriil on võimalused oluliselt halvemad, kui just mainitud. Mega Millions, suur mitme osariigi loterii, koefitsiendiga umbes 1:175 711 536.
Arvestades, kui palju inimesi loteriil võidab, võib mõnda lugeda õnnelikuks koefitsiendiga 175 711 536.

Mitu loterii võitjat – kas 433 jackpotti on võimalik?

Ilma müüdud piletite arvu kindlaks tegemata ei saa kuidagi arvutada tõelist tõenäosust saada üks 433 võidupiletist.

Sel nädalal levitati laialdaselt naeruväärselt madalat hinnangut "üks ühest, millele järgneb 1224 nulli", mis põhines eeldusel, et müüakse 10 miljonit piletit. Teil on suurem tõenäosus saada tavalise mündiga päid 2000 korda järjest kui nii palju päid saada.

Psühholoogiliste teooriate ja käitumise kohta on palju andmeid, mida see lähendus ei võta arvesse. Võimalikke arvude kombinatsioone on 28 989 675, kuid see arvutus tähendab, et igal pileti ostval inimesel on võrdne tõenäosus valida üks neist numbritest.

Mõned paarid on palju silmapaistvamad kui teised kogu maailmas.

Selle pärast, juhuslike arvude generaatori kasutamine on tungivalt soovitatav enamik valdkonna eksperte, kui see on praktiline. Kuigi see ei suurenda teie võimalusi võidunumbrite saamiseks, võib see võidu korral vähendada tõenäosust, et jagate panka teistega. 

Kas loterii on petetud?

433 võidupileti müük ei anna ligilähedaseltki piisavalt tõendeid ebaseaduslikkuse kohta, et õigustada edasist uurimist. Oleks huvitav teada saada, kui palju inimesi on selle konkreetse numbrikomplekti eelmiste nädalate jooksul ostnud või kas mõni muu numbriline konfiguratsioon müüb ka mitusada piletit.

Arvestades eelmiste loteriide anekdootlikku teavet, pole see arv tõenäoliselt tavapärane.

Arvesse tuleb võtta ka tuhandeid ja tuhandeid identseid loteriisid, mida igal aastal üle maailma korraldatakse ja millest enamikku rahvusvahelistes uudistes kunagi ei kajastata. Kuigi selliste tulemuste ilmnemine üheski loosimises on äärmiselt ebatõenäoline, pole need sugugi võimatud üheski loteriis.

Vandenõuteooriaid levib iga kord, kui inimene võidab loterii. Sellegipoolest on kõige silmapaistvam näide sellest, kui FC Barcelona suurmees Xavi võitis pärast Katari kolimist lühidalt salajase loterii.

Siiski on üsna tõenäoline, et ainus tõeline statistiline veidrus siin on see, et nii paljude inimeste mulje juhuslikkusest sundis neid järgima identset numbrimustrit. Siiski pole ilmselt hea mõte kohe otsa joosta ja lotopilet osta.

Lisaks peate meeles pidama, et Filipiinide loterii õnneliku kombinatsiooni loosimine ei ole sugugi vähem tõenäoline kui mis tahes muu kombinatsioon. Arvude 9, 18, 27, 36, 45 ja 54 väljavalimise tõenäosus on identne teiste numbritega, näiteks 1, 18, 19, 28, 30 ja 46.

Kiire ebatavaline loterii võitjate nimekiri

Loomulikult on iga loterii loosimine võitjate jaoks suur pakkumine ja iga jackpot on põhjus tähistamiseks, kuid nii sageli tulevad numbrid, mis on lihtsalt liiga ebatavalised, et neid ignoreerida. Võitjaid on mitu või numbrite muster on väga ebakorrapärane. Mõned uskumatud varasemad tulemused on loetletud allpool.

133 inimest purustavad jackpoti

Laupäeval, 14. jaanuaril 1995. a, 133 mängijat jagasid 16,2 miljoni naela suuruse lotovõidu pärast numbrite 7, 17, 23, 32, 38 ja 42 tabamist. Kas nii paljud piletiostjad valisid need pealtnäha juhuslikud arvud kogemata? Leiti, et kõik need ilmusid mängulehe keskmistesse veergudesse. Iga võitja autasustati märkimisväärse summaga 122 510 naela.

Natuke Lotto Deja Vu

Kui 10. septembril 2009 loositi Bulgaaria loteriis välja numbrid 4, 15, 23, 24, 35 ja 42, pälvis see sündmus rahvusvahelist tähelepanu. Tavaliselt see kulme ei kergitanud, kuid eelmine loosimine oli neli päeva tagasi ja samuti olid välja tulnud identsed numbrid. Väidetavalt valitakse samad numbrid, mis hiljuti ilmusid paljude mängijate ühine strateegia; Kuigi 6. septembril ei võitnud ükski, jagas järgmisel nädalal peaauhinda kõigi aegade kõrgeim arv – 18 inimest. Tõenäosus, et see Bulgaaria loteriis juhtub, on hinnanguliselt üks neljast miljonist.

Õnnelik seitse

Kui kolmapäevasel Lotto loosimisel ei võitnud keegi jackpotti, siis viie põhinumbri kokkulangemisel võitis 4082 inimest. 

  • 15. märtsil 2017 vastas ainult 30 inimest, kes ostsid piletid ja kontrollisid oma numbrit õigesti, kõik viis võtmenumbrit. 
  • Viis silmapaistvamat numbrit, 7, 14, 21, 35, 41 ja 42, on seitsme kordsed, mida sageli peetakse õnnenumbriks.
  • Match 5 auhinnataseme maksete muutumise tõttu võitude koguarvu ja panga suuruse alusel said kõik selle kategooria võitjad 15 naela tükk.
  • Nad oleksid võinud jagada auhinna nende 4082 mängija vahel, kui 41 oleks olnud 28, eeldusel, et nad kõik oleksid otsustanud mängida järgnevaid seitsmekordseid.

Mida see kõik meile näitab

Kuna loteriisid on nii palju ja võitjad valitakse juhuslikult, on praktiliselt kindel, et aeg-ajalt ilmnevad veidrad või juhuslikud tulemused. Selle põhjuseks on joonistusprotsessi juhuslik iseloom. Mängijatel, kes valivad oma numbrid trendide või varasemate tulemuste põhjal, on suurem võimalus võita. Siiski näitavad sellised ootamatud joonised, et paljud teised osalejad kasutavad sama strateegiat.

Parim on hoiduda sellistest jadadest ja valida midagi juhuslikumat, kuna nii tehes on vähem tõenäoline, et peate teie numbrite valimisel suure preemia kellegi teisega jagama. Kuna iga võimaliku kombinatsiooni loosimise tõenäosus on võrdne, on teie otsustada, kas valida oma numbrid mis tahes viisil, mis teile sobib. Enne järgmist suurt loosimist võite valida oma numbrid veebis või külastades volitatud kauplust.

About the author
Erik Kask
Erik Kask
About

Sügavalt juurdunud Eesti digirevolutsiooni ja mängukirglikkusega on Erik Eesti-kesksete online-kasiino juhendite taga olev pioneeri. Tema töö sujuvalt põimib kohalikku võlu rahvusvaheliste mängustandarditega, võites mängijate usaldust.

Send email
More posts by Erik Kask
undefined is not available in your country. Please try:

Viimased uudised

Sümptomid võivad mõjutada meie igapäevast elu, kuid ravi on saadaval!
2024-05-20

Sümptomid võivad mõjutada meie igapäevast elu, kuid ravi on saadaval!

Uudised