Uudised

February 14, 2024

10 populaarseimat Facebooki pettust: kuidas ennast ära tunda ja kaitsta

Erik Kask
WriterErik KaskWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Facebook on võimas platvorm, mis ühendab miljardeid inimesi üle maailma. Kuid selle laialdane kasutamine muudab selle ka peamiseks sihtmärgiks petturitele, kes soovivad pahaaimamatuid kasutajaid ära kasutada. Aastate jooksul on Facebooki petuskeemid arenenud, mistõttu on üha raskem eristada tõelist suhtlust petlikest skeemidest. Selles artiklis vaatleme põhjalikult Facebooki 10 peamist petuskeemi, anname näpunäiteid nende äratundmiseks ja pakume strateegiaid enda kaitsmiseks.

10 populaarseimat Facebooki pettust: kuidas ennast ära tunda ja kaitsta

1. Sõbrakutse võltsprofiililt

Petturid loovad hoolikalt võltsprofiile, kloonides mõnikord tõelisi kontosid, et võita oma ohvrite usaldus. Nendel profiilidel on sageli minimaalne isiklik sisu ja väike arv sõpru. Selle pettuse ohvriks langemise vältimiseks uurige enne sõbrakutsete vastuvõtmist profiilid. Kontrollige ühiseid sõpru ja hiljutist tegevust. Ehtne profiil suhtleb tavaliselt teatud aja jooksul teistega.

2. Andmepüügisõnumid

Andmepüügisõnumid on loodud sõprade või lugupeetud üksuste sõnumeid matkima, meelitades teid klõpsama pahatahtlikel linkidel. Need lingid võivad viia võltsitud sisselogimislehtedeni, mis on loodud teie volikirjade varastamiseks. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks olge ettevaatlik ootamatute linkide või taotlustega, isegi teadaolevatelt kontaktidelt. Kontrollige muul viisil, kui sõnum näib olevat iseloomutu.

3. Romantikapettused

Romantikapettuste puhul kasutavad petturid võltsitud identiteeti romantiliste suhete loomiseks, manipuleerides ohvritega raha saatma või isiklikku teavet avaldama. Ohvriks saamise vältimiseks suhtuge veebisuhetesse ettevaatlikult. Ärge kunagi saatke raha ega jagage rahalisi andmeid kellegagi, kellega olete kohtunud ainult võrgus.

4. Loterii või auhinnapettused

Loterii- või auhinnapettused meelitavad ohvreid sõnumitega, mis väidavad, et nad on võitnud loterii või auhinna, ning paluvad võitude "nõudmiseks" tasuda või isikuandmeid. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks olge skeptiline soovimatute auhinnateadete suhtes. Ehtsate loteriide või võistluste puhul ei nõuta võitjatelt tasu ette.

5. Voltsitud heategevusorganisatsioonid

Võlts heategevusorganisatsioonid kasutavad inimlikku aitamise instinkti, jäljendades seaduslikke heategevusorganisatsioone, et koguda annetusi, mis kunagi abivajajateni ei jõua. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks annetage otse mainekate heategevusorganisatsioonide ametlike veebisaitide kaudu. Viige läbi uurimistööd, et tagada heategevuse legitiimsus.

6. Turupettused

Facebooki turuplatsist on saanud pettuste leviala, sealhulgas tarnimata jätmise pettused ja võltsitud kaubad. Selle pettuse ohvriks langemise vältimiseks kasutage Facebooki soovitatud turvalisi makseviise. Vältige tehinguid, mille puhul palutakse teil kasutada pangaülekandeid või kinkekaarte.

7. Investeerimispettused

Investeerimispettused lubavad suurt kasumit vähese riskiga või ilma riskita, eesmärgiga meelitada kasutajaid kasutama petturlikke investeerimisvõimalusi. Selle pettuse alla sattumise vältimiseks uurige põhjalikult kõiki investeeringuid. Enne investeerimist pidage nõu finantsnõustajaga või konsulteerige reguleerivate asutustega.

8. Viktoriinid ja mängud

Pealtnäha kahjutud viktoriinid ja mängud võivad olla rindel isikuandmete kogumisel, mida saaks kasutada identiteedivargusteks või müüa reklaamijatele. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks mõelge hoolikalt enne isikuandmete edastamist kolmandate osapoolte rakendustele. Kontrollige rakenduse lubasid ja privaatsuspoliitikat.

9. Sõprade või pereliikmete esinemine

Petturid võivad teie sõprade või pereliikmete kontodele sisse murda või neid jäljendada, nõudes hädaolukorra varjus raha või isiklikku teavet. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks kontrollige kõiki kiireloomulisi taotlusi eraldi suhtluskanali kaudu, eriti kui need hõlmavad raha või tundlikku teavet.

10. Tööpakkumise pettused

Tööpakkumiste pettused röövivad tööotsijaid, pakkudes võltsitud töövõimalusi, mille "kandideerimiseks" on vaja tasu või isikuandmeid. Selle petuskeemi alla sattumise vältimiseks olge ettevaatlik tööpakkumiste suhtes, mis nõuavad ettemaksu. Kontrollige ametlike kanalite kaudu ettevõtte legitiimsust.

Oma turvalisuse suurendamiseks Facebookis on siin mõned täiendavad strateegiad

  • Värskendage regulaarselt oma privaatsusseadeid, et piirata seda, mida võõrad näevad ja kes saavad teiega ühendust võtta.
  • Lubage kahefaktoriline autentimine, et lisada oma kontole täiendav turvakiht.
  • Harige ennast ja teisi levinud pettuste kohta ning jagage neid teadmisi sõprade ja perega.
  • Teatage igast kahtlasest tegevusest, kasutades kahtlaste profiilide, sõnumite või postituste märgistamiseks Facebooki aruandlusfunktsioone.
  • Kasutage tugevaid unikaalseid paroole ja muutke neid regulaarselt, et vältida volitamata juurdepääsu oma kontole.

Järgides neid näpunäiteid ja jäädes valvsaks, saate kaitsta end Facebooki petuskeemide ohvriks langemise eest. Ärge unustage, et olge alati ettevaatlik ja mõelge kriitiliselt, enne kui jagate isiklikku teavet või sooritate platvormil finantstehinguid.

About the author
Erik Kask
Erik Kask
About

Sügavalt juurdunud Eesti digirevolutsiooni ja mängukirglikkusega on Erik Eesti-kesksete online-kasiino juhendite taga olev pioneeri. Tema töö sujuvalt põimib kohalikku võlu rahvusvaheliste mängustandarditega, võites mängijate usaldust.

Send email
More posts by Erik Kask

Viimased uudised

Powerballi 6. aprilli võidunumbrid: kas keegi võitis 1,30 miljardi dollari suuruse jackpoti?
2024-04-07

Powerballi 6. aprilli võidunumbrid: kas keegi võitis 1,30 miljardi dollari suuruse jackpoti?

Uudised